Johann Sebastian Bach

4. září 2007 v 19:56 |  Škola-hudební výchova

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach
Johann Sebastian Bach
Význam:
Narození
Datum:21. března 1685
Místo:Eisenach
Úmrtí
Datum:28. července 1750
Místo:Lipsko
Johann Sebastian Bach (21. března 1685 Eisenach - 28. července 1750 Lipsko) byl německý hudební skladatel a virtuóz hry na klávesové nástroje, považovaný za jednoho z největších hudebních géniů všech dob a završitele barokního hudebního stylu. Bachovo dílo mělo a má značný vliv na další vývoj hudby počínaje Mozartem a Beethovenem až po Schönberga nebo Goreckého.
Ve své době proslul především jako interpret a improvizátor, jako skladatel za svého života nebyl příliš uznáván - jediné dílo, které za svého života mohl publikovat tiskem, byly Matoušovy pašije. Bachova hudba byla již za jeho života vnímána jako konzervativní a po jeho smrti upadla na padesát let téměř v zapomenutí. Až počínaje Felixem Mendessohnem Bartholdym se od první poloviny 19. století začala postupně opět více hrát.
Bach působil ve světských i církevních službách na různých místech Německa, nejvýznamnější jeho působiště byla Výmar, Köthen a Lipsko. Mezi jeho nejznámější kompozice patří Braniborské koncerty, Dobře temperovaný klavír, Mše h moll, Matoušovy pašije, Umění fugy, Hudební obětina a Goldbergovské variace.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Návštevní kniha

Byl/a jsem tu 100% (102)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama